هلوکامرس ایده ای بر مبنای ترکیب سیستم فروشگاه ساز مبتنی بر سیستم مدیرت محتوای متن باز وردپرس با نرم افزار هلو در پاییز 1395 شکل گرفت .

کلمه هلوکامرس از ترکیب کلمات “هلو”+”ووکامرس” تشکیل شده است . علت این امر تمرکز اصلی فعالیت بر ترکیب کاربردی این نرم افزار حسابداری معروف  و پرکاربر ایرانی با سیستم فروشگاه ساز ووکامرس میباشد .

نرم افزار های حسابداری و مدیرتی چنانچه از ابتدا مبتنی بر وب و زبان برنامه نویسی تحت وب ساخته شده باشند طبیعتا ایجاد وب سایت ها بر اساس اطلاعات موجود در بانک اطلاعاتی نرم افزار مالی بسیار ساده و چه بسا از همان ابتدا ارائه سایت یکی از اهداف این نوع از نرم افزار ها بوده باشد. اما داستان نرم افزارهایی همچون نرم افزار هلو و شاید بسیاری دیگر از نرم افزار های تولید شده ایرانی متفاوت از آن چیزی است که بیان شد.

اساس کار این نرم افزارها ، عملا به صورت آفلاین میباشد .یعنی پایگاه داده این نرم افزار ها که شامل اطلاعات مالی و انبار داری و اسناد دریافتی و پرداختی میباشد روی رایانه کاربر ذخیره میشود و نه اینترنت!. در نتیجه چنانچه سایت فروشگاهی ای بخواهد ایجاد بشود به طوریکه مطابق با اطلاعات نرم افزار حسابداری کاربر باشد ، امکان رد و بدل کردن اطلاعات به صورت آنی و خودکار نخواهد بود.

راه حل این مشکل توسط ابزاری که به آن رابط برنامه‌نویسی نرم‌افزار یا api  (application programming interface) میگویند ارائه میشود. این ابزار افزودنی به نرم افزارها این امکان را میدهد که از اطلاعات آنها بتوان خروجی و ورودی به پایگاه داده اینترنتی گرفت. شرکت طرفه نگار که تولید کننده  نرم افزار هلو می باشد پیشتر  برای محصول خود api ارائه می نمود که البته در حال حاضر بابیستی خودتان ارائه یا عدم ارائه آن را از شرکت تولید کننده استعلام نمایید. . طبق   آنچه که شرکت با وب سرویس ارائه میداد  آمار انبار موجود در سایت و نرم افزار و فاکتور ها یکپارچه میگردید. ( لازم به ذکر است این مورد از طرف ما همچنان تست نگردیده است  )

هدف ما در هلوکامرس ایجاد سایت فروشگاهی سریع  و با امکانات قابل قبول و منعطف و ظاهری زیبا و همچنین ارزان میباشد.

ارزانتر به این معنا که سعی میکنیم طراحی ها مبتنی بر قالب های پیش ساخته بوده و نیاز به کمترین کد نویسی برای پایه اصلی باشد.

سیستم های آماده دیگری همچون مجنتو ،جوملا و .. نیز وجود دارند . ولی طبق تجربه ای که ما کسب کردیم ، نحوه کاربری سیستم ووکامرس آسان تر و امکانات گسترده تری در آن قابل ارائه میباشد.

ما نیز پیشتر بر روی امکان یکپارچه سازی تا حد ممکن کار کردیم اما به دلیل برخی ایرادات فنی و عملیاتی امکان ارائه نهایی آن مقدور نشد . اخیرا با توجه به پیشرفت هایی که در این پروژه داشته ایم این نوید داده میشود که احتمالا بتوان در کوتاه مدت امکان ارتباط ووکامرس و نرم افزار حسابداری را مهیا نمود.

مدیریت فعلی هلوکامرس در حال حاضر بر عهده عزیز آقازاده کارشناس ارشد تجارت الکترونیک و کارشناس سابق شرکت طرفه نگار میباشد.